Preskočiť na obsah

Katedra fyziky FPV UKF v Nitre organizuje 19. – 22. októbra 2016XX. ročník konferencie DIDFYZ s názvom Od koreňov po súčasné vzdelávanie vo fyzike. Od vzniku konferencie je zámerom jej organizátorov nadviazať vzájomné kontakty učiteľov –didaktikov vysokých škôl s učiteľmi stredných a základných škôl, s pracovníkmi vedeckých inštitúcií a to i medzinárodne, aby sa tak popularizovali nové výsledky vednej disciplíny – teória vyučovania fyziky, ale zároveň aby sa dohodli možnosti spolupráce.

Nakoľko konferencia DIDFYZ nie je úzko zameraná na niektorý stupeň školy, sleduje aktuálne problémy súvisiace so vzdelávaním vo fyzike v širokom meradle, od pregraduálneho vzdelávania, cez všetky stupne škôl, zohľadňujúc i prípravu učiteľov na túto činnosť a popularizáciu fyzikálnej vedy v spoločnosti. Aktuálne problémy sa dotýkajú všetkých úloh, ktoré sú v kompetencii teórie vyučovania fyziky, ako napr. tvorba didaktických modelov, jej ciele v rôznych vzdelávacích sústavách, prenos poznávacích metód do vyučovacieho procesu, zaradenie modernej didaktickej techniky a tvorba vhodných programov, modernizácia fyzikálnych úloh, väzba medzi fyzikou a ostatnými prírodovednými predmetmi, technikou, spoločnosťou a životom, rozvíjanie schopností a talentu žiakov pri samostatnej školskej alebo mimoškolskej činnosti a pod. Aktuálnosť spočíva najmä v tom, že teória má reagovať v predstihu na potreby praxe, má jej poskytnúť v zmenených podmienkach podklady na riešenie konkrétnych problémov.

Tento ročník bude zborník z konferenci publikovaný vo vydavateľstve AIP. AIP Publishing je nezisková dcérskou spoločnosťou American Institute of Physics (AIP). Poslaním AIP Publishing je podporiť charitatívne, vedecké a vzdelávacie účely AIP prostredníctvom vedeckej publikačnej činnosti v oblasti fyzikálnych a príbuzných vedách. AIP Publishing portfólio zahŕňa 19 vysoko cenených časopisov, vrátane hlavných časopisov Applied Physics Letters, Journal of Applied Physics a The Journal of Chemical Physics, okrem AIP zborníku.